Naar de inhoud
Zetelen is net online. Wat vind je ervan? Zeg het in 3 minuten
Kamerleden

Wat dienen Kamerleden zelf in, en wat haalt het?

Wat je ziet
Wat fracties en Kamerleden zelf indienden, en hoeveel daarvan de Kamer aannam. Kies moties, amendementen of initiatiefwetten.
Wat opvalt
Onder kabinet-Rutte III diende SP de meeste moties in (2.159), daarna GL (1.636).

Stemmen is één kant van zetelen. De andere: zelf iets op tafel leggen. Een motie vraagt het kabinet iets te doen, een amendement verandert een wet. Kies een fractie en zie wie er wat indiende.

Hoe lees je dit?

Ingediend: het Kamerlid of de fractie staat als indiener op het stuk. Mede ingediend: als medeindiener. Aangenomen: de uitslag die de Kamer vaststelde. Brede steun: aangenomen met stemmen van een kabinets- én een oppositiefractie die zelf niet indienden. Onder de 10 stukken geen percentage. Een aangenomen motie is een verzoek aan het kabinet: of het ook gebeurt, staat niet in de data. Benieuwd hoe we tellen?

Rutte III · moties per fractieKabinet en oppositie hebben een andere rol: vergelijk binnen de eigen kant. Kies een fractie voor haar Kamerleden.
moties per fractie: ingediend, aangenomen, brede steun en mede ingediend
FractieRolIngediendAangenomenBrede steunMede ingediend
SPoppositieoppositie2.15972834%6831.669
GLoppositieoppositie1.63691356%8762.254
PVVoppositieoppositie1.44422315%217492
CDAkabinetkabinet1.3991.35297%1.1041.685
D66kabinetkabinet1.2831.19793%9571.696
PvdAoppositieoppositie1.19560951%5962.150
PvdDoppositieoppositie1.09319818%193806
VVDkabinetkabinet1.0791.01294%7971.343
DENKoppositieoppositie69818827%188467
ChristenUniekabinetkabinet65262796%4781.433
SGPoppositieoppositie46928260%264753
50PLUSoppositieoppositie43017641%171580
FVDoppositieoppositie311206%20235
BBBoppositieoppositie1203529%34249
Groep Van Hagaoppositieoppositie1191916%19126
Van Hagaoppositieoppositie1012727%26101
JA21oppositieoppositie733142%29147
Voltoppositieoppositie703550%35213
BIJ1oppositieoppositie681421%14196
vKAoppositieoppositie541324%13120
Fractie Den Haanoppositieoppositie533566%33109
Kroloppositieoppositie30413%434
Omtzigtoppositieoppositie27830%738
Groep Krol/vKAoppositieoppositie13431%426
Rutte III · ranglijst

Wie krijgt het vaakst iets aangenomen?

Op aandeel, niet op aantal: van alle moties die een Kamerlid zelf indiende, welk deel haalde het? Kabinet en oppositie apart, want wie regeert, krijgt makkelijker een meerderheid. Alleen Kamerleden met minstens 10 moties.

Wie veel binnenhaalt, weet steun te vinden

Een hoog aandeel zegt dat een Kamerlid voorstellen schrijft waar een meerderheid achter kan staan.

Of vraagt weinig

Een motie die om een brief of een onderzoek vraagt, haalt het makkelijk. Wie grote dingen vraagt, verliest vaker.
Kamerleden op aandeel aangenomen moties
#KamerlidFractieIngediendAangenomen
1Simon Geleijnse50PLUS50PLUS1616100%
2Pieter OmtzigtOmtzigtOmtzigt1189984%
3Laurens DassenVoltVolt171482%
4Tom van der LeeGLGL12810380%
5Nicki Pouw-VerweijJA21JA21151280%
6Corinne EllemeetGLGL1209579%
7Nevin ÖzütokGLGL594576%
8Tom van den NieuwenhuijzenGLGL211571%
9Kees van der StaaijSGPSGP1137869%
10Niels van den BergeGLGL614269%
11Kati PiriPvdAPvdA302067%
12Attje KuikenPvdAPvdA704666%
13Paul SmeuldersGLGL996566%
14Lodewijk AsscherPvdAPvdA1268265%
15Gijs van DijkPvdAPvdA1137163%
Toon alle 105
De Kamerleden van VVD
Kamerleden: moties, amendementen en initiatiefwetten ingediend en aangenomen
KamerlidFractieMotiesAangenomenBrede steunAmendementenAangenomenInitiatiefwettenMede
Daniel KoerhuisVVD kabinet927986%6410990%1 van 153
Dennis WiersmaVVD kabinet757296%6387052
Remco DijkstraVVD kabinet756891%6043092
Helma LoddersVVD kabinet514894%351111100%071
Rudmer HeeremaVVD kabinet504590%3910990%047
Judith TielenVVD kabinet504692%4222041
Arne WeverlingVVD kabinet474391%3466047
Bente BeckerVVD kabinet413790%2866028
Dilan Yeşilgöz-ZegeriusVVD kabinet413893%22110 van 0108
Hayke VeldmanVVD kabinet393897%2277090
Jeroen van WijngaardenVVD kabinet363494%27861 van 159
Martin WörsdörferVVD kabinet353497%3110031
Thierry AartsenVVD kabinet3434100%2744049
Jan MiddendorpVVD kabinet2929100%2643020
Antoinette Laan-GeselschapVVD kabinet292793%2111039
Aukje de VriesVVD kabinet2828100%2487065
Erik ZiengsVVD kabinet252496%2122053
Zohair El YassiniVVD kabinet191474%1122017
Ruben BrekelmansVVD kabinet1818100%161109
Silvio ErkensVVD kabinet1818100%1611016
Ingrid Michon-DerkzenVVD kabinet161594%1311017
Thom van CampenVVD kabinet1616100%1200020
Chantal Nijkerken-de HaanVVD kabinet1313100%833011
Leendert de LangeVVD kabinet1313100%900016
Foort van OostenVVD kabinet1212100%1043010
Kelly RegterschotVVD kabinet1212100%1011024
Sven KoopmansVVD kabinet1111100%344038
Sophie HermansVVD kabinet1111100%811026
André BosmanVVD kabinet10990%500049
Mark HarbersVVD kabinet99522044
Peter de GrootVVD kabinet9990008
Klaas DijkhoffVVD kabinet88211042
Arno RutteVVD kabinet86500025
Pim van StrienVVD kabinet8880009
Ockje TellegenVVD kabinet77622021
Jan KlinkVVD kabinet7630002
Bart SmalsVVD kabinet65433014
Folkert IdsingaVVD kabinet6621108
Roald van der LindeVVD kabinet553440 van 021
Eelco HeinenVVD kabinet5521106
Albert van den BoschVVD kabinet55400014
Daan de NeefVVD kabinet5540001
Ulysse EllianVVD kabinet5550008
Daan de KortVVD kabinet3321103
Fahid MinhasVVD kabinet3330004
Mark RutteVVD kabinet3320002
Peter ValstarVVD kabinet3310006
Tobias van GentVVD kabinet222141393%014
Mariëlle PaulVVD kabinet2222209
Martijn BolkesteinVVD kabinet2222204
Hatte van der WoudeVVD kabinet2221107
Mark SnoerenVVD kabinet2221101
Anne MulderVVD kabinet22200011
Han ten BroekeVVD kabinet220001 van 112
Queeny RajkowskiVVD kabinet1102206
Malik AzmaniVVD kabinet1001103
Bas van 't WoutVVD kabinet1100002
Jacqueline van den HilVVD kabinet1110001
Jeanine Hennis-PlasschaertVVD kabinet1100002
Roelien KammingaVVD kabinet1110005
Chris SimonsVVD kabinet000001 van 10
Mark StrolenbergVVD kabinet0000001
Ruud VerkuijlenVVD kabinet0000002
Bron: Tweede Kamer open data, eigen berekening · Indieners uit de open data van de Tweede Kamer; de uitslag is die van de Kamer. Moties, amendementen en initiatiefwetten apart; bij een initiatiefwet telt de eindstemming in de Tweede Kamer. · Laatst ververst: 27 oktober 2026 om 21:46