Naar de inhoud
Zetelen is net online. Wat vind je ervan? Zeg het in 3 minuten
Kamerleden

Wat dienen Kamerleden zelf in, en wat haalt het?

Wat je ziet
Wat fracties en Kamerleden zelf indienden, en hoeveel daarvan de Kamer aannam. Kies moties, amendementen of initiatiefwetten.
Wat opvalt
Onder kabinet-Rutte II diende SP de meeste moties in (2.148), daarna CDA (1.466).

Stemmen is één kant van zetelen. De andere: zelf iets op tafel leggen. Een motie vraagt het kabinet iets te doen, een amendement verandert een wet. Kies een fractie en zie wie er wat indiende.

Hoe lees je dit?

Ingediend: het Kamerlid of de fractie staat als indiener op het stuk. Mede ingediend: als medeindiener. Aangenomen: de uitslag die de Kamer vaststelde. Brede steun: aangenomen met stemmen van een kabinets- én een oppositiefractie die zelf niet indienden. Onder de 10 stukken geen percentage. Een aangenomen motie is een verzoek aan het kabinet: of het ook gebeurt, staat niet in de data. Benieuwd hoe we tellen?

Rutte II · moties per fractieKabinet en oppositie hebben een andere rol: vergelijk binnen de eigen kant. Kies een fractie voor haar Kamerleden.
moties per fractie: ingediend, aangenomen, brede steun en mede ingediend
FractieRolIngediendAangenomenBrede steunMede ingediend
SPoppositieoppositie2.14845321%3551.145
CDAoppositieoppositie1.46661442%5141.066
D66oppositieoppositie1.38275254%6171.316
PVVoppositieoppositie1.325806%75255
PvdAkabinetkabinet1.02895193%3111.036
GLoppositieoppositie99534535%265965
ChristenUnieoppositieoppositie85441248%3291.010
VVDkabinetkabinet75667589%262584
PvdDoppositieoppositie61310617%94299
50PLUSoppositieoppositie2735219%48207
SGPoppositieoppositie22812856%100586
GrBvKoppositieoppositie17763%637
GrKÖoppositieoppositie1211311%1329
Kleinoppositieoppositie77912%825
DENKoppositieoppositie551120%925
Van Vlietoppositieoppositie361850%1857
FVDoppositieoppositie1700%08
Houwersoppositieoppositie15427%420
BONTESoppositieoppositie9112
50PLUS/Baay-Timmermanoppositieoppositie9114
Monaschoppositieoppositie7114
50PLUS/Kleinoppositieoppositie6119
oppositieoppositie2000
Rutte II · ranglijst

Wie krijgt het vaakst iets aangenomen?

Op aandeel, niet op aantal: van alle moties die een Kamerlid zelf indiende, welk deel haalde het? Kabinet en oppositie apart, want wie regeert, krijgt makkelijker een meerderheid. Alleen Kamerleden met minstens 10 moties.

Wie veel binnenhaalt, weet steun te vinden

Een hoog aandeel zegt dat een Kamerlid voorstellen schrijft waar een meerderheid achter kan staan.

Of vraagt weinig

Een motie die om een brief of een onderzoek vraagt, haalt het makkelijk. Wie grote dingen vraagt, verliest vaker.
Kamerleden op aandeel aangenomen moties
#KamerlidFractieIngediendAangenomen
1Vera BergkampD66D661199479%
2Kees van der StaaijSGPSGP937075%
3Pieter HeermaCDACDA584272%
4Wouter KoolmeesD66D66241667%
5Pia DijkstraD66D66593864%
6Steven van WeyenbergD66D661258064%
7Kees VerhoevenD66D66835263%
8Erik RonnesCDACDA694362%
9Stientje van VeldhovenD66D6626516261%
10Arie SlobChristenUnieChristenUnie321959%
11Gerard SchouwD66D66985455%
12Gert-Jan SegersChristenUnieChristenUnie1116054%
13Eppo BruinsChristenUnieChristenUnie583153%
14Sjoerd SjoerdsmaD66D661246653%
15Maarten HijinkSPSP17953%
Toon alle 102
De Kamerleden van VVD
Kamerleden: moties, amendementen en initiatiefwetten ingediend en aangenomen
KamerlidFractieMotiesAangenomenBrede steunAmendementenAangenomenInitiatiefwettenMede
Barbara VisserVVD kabinet545398%1813969%055
Betty de BoerVVD kabinet525198%1633029
Karin StrausVVD kabinet484492%16131185%032
Helma LoddersVVD kabinet473166%14141179%1 van 134
Aukje de VriesVVD kabinet413380%16241146%016
Remco DijkstraVVD kabinet393282%1411021
Hayke VeldmanVVD kabinet302687%411873%022
Anne-Wil LucasVVD kabinet242083%844013
Foort van OostenVVD kabinet232296%5740 van 017
Michiel van VeenVVD kabinet221986%8860 van 05
Pieter DuisenbergVVD kabinet2222100%675031
Han ten BroekeVVD kabinet211676%544021
Sjoerd PottersVVD kabinet2020100%844032
Ockje TellegenVVD kabinet181794%9441 van 131
Arno RutteVVD kabinet171271%710770%023
Erik ZiengsVVD kabinet171694%1143018
Rudmer HeeremaVVD kabinet151493%58505
Ingrid de CaluwéVVD kabinet1515100%1052016
André BosmanVVD kabinet1414100%2110 van 129
Anoushka Schut-WelkzijnVVD kabinet131292%412217%07
Ard van der SteurVVD kabinet1313100%176015
Malik AzmaniVVD kabinet131292%511012
Bas van 't WoutVVD kabinet1212100%788036
Helma NeppérusVVD kabinet111091%144013
Roald van der LindeVVD kabinet1010100%377017
Brigitte van der BurgVVD kabinet1010100%26406
Ton EliasVVD kabinet10880%400011
Mark HarbersVVD kabinet9807707
René LeegteVVD kabinet97543012
Bart de LiefdeVVD kabinet9930005
Mark VerheijenVVD kabinet99100010
Joost TaverneVVD kabinet874861 van 213
Anne MulderVVD kabinet7744303
Fred TeevenVVD kabinet77400011
Klaas DijkhoffVVD kabinet6523307
Tamara van ArkVVD kabinet632100 van 07
Chantal Nijkerken-de HaanVVD kabinet5520003
Dilan Yeşilgöz-ZegeriusVVD kabinet5440003
Mark RutteVVD kabinet5550000
Cora van Nieuwenhuizen WijbengaVVD kabinet4433308
Halbe ZijlstraVVD kabinet42011020
Dennis WiersmaVVD kabinet4320000
Remco BosmaVVD kabinet4420001
Arne WeverlingVVD kabinet3330001
Bente BeckerVVD kabinet3310001
Jan MiddendorpVVD kabinet3300001
Perjan MoorsVVD kabinet3220000
Leendert de LangeVVD kabinet2215404
Pieter LitjensVVD kabinet22053013
Anouchka van MiltenburgVVD kabinet2200001
Ybeltje Berckmoes-DuindamVVD kabinet2210002
Jeroen van WijngaardenVVD kabinet110171588%013
Sven KoopmansVVD kabinet1001100
Albert van den BoschVVD kabinet1110002
Daniël van der ReeVVD kabinet0003300
Matthijs HuizingVVD kabinet00022010
Laetitia GriffithVVD kabinet0001002
Ronald VuijkVVD kabinet0001104
Zohair El YassiniVVD kabinet0001000
Bron: Tweede Kamer open data, eigen berekening · Indieners uit de open data van de Tweede Kamer; de uitslag is die van de Kamer. Moties, amendementen en initiatiefwetten apart; bij een initiatiefwet telt de eindstemming in de Tweede Kamer. · Laatst ververst: 27 oktober 2026 om 21:46