Naar de inhoud
Zetelen is net online. Wat vind je ervan? Zeg het in 3 minuten
Kamerleden

Wat dienen Kamerleden zelf in, en wat haalt het?

Wat je ziet
Wat fracties en Kamerleden zelf indienden, en hoeveel daarvan de Kamer aannam. Kies moties, amendementen of initiatiefwetten.
Wat opvalt
In de Kamerperiode 2012-2017 diende SP de meeste moties in (2.016), daarna CDA (1.410).

Stemmen is één kant van zetelen. De andere: zelf iets op tafel leggen. Een motie vraagt het kabinet iets te doen, een amendement verandert een wet. Kies een fractie en zie wie er wat indiende.

Hoe lees je dit?

Ingediend: het Kamerlid of de fractie staat als indiener op het stuk. Mede ingediend: als medeindiener. Aangenomen: de uitslag die de Kamer vaststelde. Brede steun: aangenomen met stemmen van een kabinets- én een oppositiefractie die zelf niet indienden. Onder de 10 stukken geen percentage. Een aangenomen motie is een verzoek aan het kabinet: of het ook gebeurt, staat niet in de data. Benieuwd hoe we tellen?

2012-2017 · moties per fractieKabinet en oppositie hebben een andere rol: vergelijk binnen de eigen kant. Kies een fractie voor haar Kamerleden.
moties per fractie: ingediend, aangenomen, brede steun en mede ingediend
FractieRolIngediendAangenomenBrede steunMede ingediend
SPoppositieoppositie2.01641521%3201.051
CDAoppositieoppositie1.41056040%4701.001
D66oppositieoppositie1.34071053%5801.248
PVVoppositieoppositie1.239696%65203
PvdAkabinetkabinet1.00894494%310969
GLoppositieoppositie88230434%233881
ChristenUnieoppositieoppositie83839847%317978
VVDkabinetkabinet71063489%230544
PvdDoppositieoppositie5339818%88236
50PLUSoppositieoppositie2344118%37177
SGPoppositieoppositie21411654%88564
GrBvKoppositieoppositie17763%637
GrKÖoppositieoppositie1211311%1329
Kleinoppositieoppositie77912%825
Van Vlietoppositieoppositie361850%1857
Houwersoppositieoppositie15427%420
BONTESoppositieoppositie9112
50PLUS/Baay-Timmermanoppositieoppositie9114
Monaschoppositieoppositie7114
50PLUS/Kleinoppositieoppositie6119
oppositieoppositie2000
2012-2017 · ranglijst

Wie krijgt het vaakst iets aangenomen?

Op aandeel, niet op aantal: van alle moties die een Kamerlid zelf indiende, welk deel haalde het? Kabinet en oppositie apart, want wie regeert, krijgt makkelijker een meerderheid. Alleen Kamerleden met minstens 10 moties.

Wie veel binnenhaalt, weet steun te vinden

Een hoog aandeel zegt dat een Kamerlid voorstellen schrijft waar een meerderheid achter kan staan.

Of vraagt weinig

Een motie die om een brief of een onderzoek vraagt, haalt het makkelijk. Wie grote dingen vraagt, verliest vaker.
Kamerleden op aandeel aangenomen moties
#KamerlidFractieIngediendAangenomen
1Vera BergkampD66D661189379%
2Pieter HeermaCDACDA594373%
3Kees van der StaaijSGPSGP896472%
4Wouter KoolmeesD66D66241667%
5Pia DijkstraD66D66593864%
6Kees VerhoevenD66D66815264%
7Arie SlobChristenUnieChristenUnie352263%
8Steven van WeyenbergD66D661247762%
9Stientje van VeldhovenD66D6625915861%
10Erik RonnesCDACDA653960%
11Gerard SchouwD66D661015453%
12Sjoerd SjoerdsmaD66D661246653%
13Gert-Jan SegersChristenUnieChristenUnie1095853%
14Eppo BruinsChristenUnieChristenUnie542750%
15Carola SchoutenChristenUnieChristenUnie1055250%
Toon alle 85
De Kamerleden van VVD
Kamerleden: moties, amendementen en initiatiefwetten ingediend en aangenomen
KamerlidFractieMotiesAangenomenBrede steunAmendementenAangenomenInitiatiefwettenMede
Betty de BoerVVD kabinet525198%1633029
Barbara VisserVVD kabinet515098%1512867%047
Karin StrausVVD kabinet484492%16131185%032
Helma LoddersVVD kabinet412766%12131185%1 van 131
Aukje de VriesVVD kabinet393179%15231148%013
Remco DijkstraVVD kabinet362981%1111018
Hayke VeldmanVVD kabinet302687%411873%022
Anne-Wil LucasVVD kabinet242083%844013
Michiel van VeenVVD kabinet221986%8860 van 05
Pieter DuisenbergVVD kabinet2222100%654031
Sjoerd PottersVVD kabinet2020100%844032
Foort van OostenVVD kabinet191895%3630 van 015
Han ten BroekeVVD kabinet191474%444020
Erik ZiengsVVD kabinet161594%1032013
André BosmanVVD kabinet1616100%2110 van 122
Arno RutteVVD kabinet151067%596021
Rudmer HeeremaVVD kabinet151493%58505
Ingrid de CaluwéVVD kabinet1515100%1052016
Ockje TellegenVVD kabinet151493%6441 van 129
Anoushka Schut-WelkzijnVVD kabinet131292%412217%07
Ard van der SteurVVD kabinet1313100%176015
Malik AzmaniVVD kabinet131292%511012
Bas van 't WoutVVD kabinet1212100%788036
Helma NeppérusVVD kabinet111091%144013
Mark HarbersVVD kabinet10990%07707
Roald van der LindeVVD kabinet1010100%377017
Brigitte van der BurgVVD kabinet1010100%26406
Ton EliasVVD kabinet10880%400012
René LeegteVVD kabinet97543012
Mark VerheijenVVD kabinet99110010
Bart de LiefdeVVD kabinet9930005
Joost TaverneVVD kabinet874861 van 213
Fred TeevenVVD kabinet77400011
Anne MulderVVD kabinet6634303
Klaas DijkhoffVVD kabinet6523307
Tamara van ArkVVD kabinet632100 van 07
Cora van Nieuwenhuizen WijbengaVVD kabinet5543309
Chantal Nijkerken-de HaanVVD kabinet5520003
Halbe ZijlstraVVD kabinet42011020
Remco BosmaVVD kabinet4420001
Perjan MoorsVVD kabinet3220000
Leendert de LangeVVD kabinet2215404
Pieter LitjensVVD kabinet22053013
Anouchka van MiltenburgVVD kabinet2200001
Mark RutteVVD kabinet2220000
Ybeltje Berckmoes-DuindamVVD kabinet2210002
Jeroen van WijngaardenVVD kabinet110171588%013
Daniël van der ReeVVD kabinet0003300
Matthijs HuizingVVD kabinet00033010
Jeanine Hennis-PlasschaertVVD kabinet0001100
Laetitia GriffithVVD kabinet0001002
Ronald VuijkVVD kabinet0001104
Bron: Tweede Kamer open data, eigen berekening · Indieners uit de open data van de Tweede Kamer; de uitslag is die van de Kamer. Moties, amendementen en initiatiefwetten apart; bij een initiatiefwet telt de eindstemming in de Tweede Kamer. · Laatst ververst: 27 oktober 2026 om 21:46