Naar de inhoud
Zetelen is net online. Wat vind je ervan? Zeg het in 3 minuten
Kamerleden

Wat dienen Kamerleden zelf in, en wat haalt het?

Wat je ziet
Wat fracties en Kamerleden zelf indienden, en hoeveel daarvan de Kamer aannam. Kies moties, amendementen of initiatiefwetten.
Wat opvalt
In de Kamerperiode 2006-2010 diende SP de meeste moties in (114), daarna CDA (61).

Stemmen is één kant van zetelen. De andere: zelf iets op tafel leggen. Een motie vraagt het kabinet iets te doen, een amendement verandert een wet. Kies een fractie en zie wie er wat indiende.

Hoe lees je dit?

Ingediend: het Kamerlid of de fractie staat als indiener op het stuk. Mede ingediend: als medeindiener. Aangenomen: de uitslag die de Kamer vaststelde. Brede steun: aangenomen met stemmen van een kabinets- én een oppositiefractie die zelf niet indienden. Onder de 10 stukken geen percentage. Een aangenomen motie is een verzoek aan het kabinet: of het ook gebeurt, staat niet in de data. Benieuwd hoe we tellen?

2006-2010 · moties per fractieKabinet en oppositie hebben een andere rol: vergelijk binnen de eigen kant. Kies een fractie voor haar Kamerleden.
moties per fractie: ingediend, aangenomen, brede steun en mede ingediend
FractieRolIngediendAangenomenBrede steunMede ingediend
SPoppositieoppositie1143732%2748
CDAkabinetkabinet615793%3555
PvdAoppositieoppositie524790%2569
PVVoppositieoppositie50612%615
VVDoppositieoppositie502244%2056
PvdDoppositieoppositie4025%119
GLoppositieoppositie371849%1283
ChristenUniekabinetkabinet242292%1343
D66oppositieoppositie14536%417
Verdonkoppositieoppositie5111
SGPoppositieoppositie53214
2006-2010 · ranglijst

Wie krijgt het vaakst iets aangenomen?

Op aandeel, niet op aantal: van alle moties die een Kamerlid zelf indiende, welk deel haalde het? Kabinet en oppositie apart, want wie regeert, krijgt makkelijker een meerderheid. Alleen Kamerleden met minstens 10 moties.

Wie veel binnenhaalt, weet steun te vinden

Een hoog aandeel zegt dat een Kamerlid voorstellen schrijft waar een meerderheid achter kan staan.

Of vraagt weinig

Een motie die om een brief of een onderzoek vraagt, haalt het makkelijk. Wie grote dingen vraagt, verliest vaker.
Kamerleden op aandeel aangenomen moties
#KamerlidFractieIngediendAangenomen
1Ineke van GentGLGL16850%
2Krista van VelzenSPSP18633%
3Marianne LangkampSPSP10330%
4Dion GrausPVVPVV11327%
5Henk van GervenSPSP18422%
6Richard de MosPVVPVV12217%
7Marianne ThiemePvdDPvdD1616%
8Esther OuwehandPvdDPvdD2414%
De Kamerleden van SP
Kamerleden: moties, amendementen en initiatiefwetten ingediend en aangenomen
KamerlidFractieMotiesAangenomenBrede steunAmendementenAangenomenInitiatiefwettenMede
Krista van VelzenSP oppositie18633%3301 van 16
Henk van GervenSP oppositie18422%40001
Marianne LangkampSP oppositie10330%33008
Hugo PoldermanSP oppositie74300011
Renske LeijtenSP oppositie7110001
Sadet KarabulutSP oppositie7320000
Paulus JansenSP oppositie6219509
Ronald van RaakSP oppositie6000002
Sharon GesthuizenSP oppositie6210006
Arda GerkensSP oppositie543301 van 11
Manja SmitsSP oppositie5000000
Jasper van DijkSP oppositie4105105
Emile RoemerSP oppositie3210004
Remi PoppeSP oppositie3330002
Hans van LeeuwenSP oppositie2001100
Paul UlenbeltSP oppositie2221001
Agnes KantSP oppositie200003 van 33
Ewout IrrgangSP oppositie2000001
Paul LempensSP oppositie1000000
Bron: Tweede Kamer open data, eigen berekening · Indieners uit de open data van de Tweede Kamer; de uitslag is die van de Kamer. Moties, amendementen en initiatiefwetten apart; bij een initiatiefwet telt de eindstemming in de Tweede Kamer. · Laatst ververst: 27 oktober 2026 om 21:46