Naar de inhoud
Zetelen is net online. Wat vind je ervan? Zeg het in 3 minuten
Kamerleden

Wat dienen Kamerleden zelf in, en wat haalt het?

Wat je ziet
Wat fracties en Kamerleden zelf indienden, en hoeveel daarvan de Kamer aannam. Kies moties, amendementen of initiatiefwetten.
Wat opvalt
Onder kabinet-Balkenende IV diende SP de meeste moties in (153), daarna PvdA (74).

Stemmen is één kant van zetelen. De andere: zelf iets op tafel leggen. Een motie vraagt het kabinet iets te doen, een amendement verandert een wet. Kies een fractie en zie wie er wat indiende.

Hoe lees je dit?

Ingediend: het Kamerlid of de fractie staat als indiener op het stuk. Mede ingediend: als medeindiener. Aangenomen: de uitslag die de Kamer vaststelde. Brede steun: aangenomen met stemmen van een kabinets- én een oppositiefractie die zelf niet indienden. Onder de 10 stukken geen percentage. Een aangenomen motie is een verzoek aan het kabinet: of het ook gebeurt, staat niet in de data. Benieuwd hoe we tellen?

Balkenende IV · moties per fractieKabinet en oppositie hebben een andere rol: vergelijk binnen de eigen kant. Kies een fractie voor haar Kamerleden.
moties per fractie: ingediend, aangenomen, brede steun en mede ingediend
FractieRolIngediendAangenomenBrede steunMede ingediend
SPoppositieoppositie1535335%3578
PvdAoppositieoppositie745980%35110
CDAkabinetkabinet716794%4174
VVDoppositieoppositie704057%3476
PVVoppositieoppositie68812%831
GLoppositieoppositie552647%17123
PvdDoppositieoppositie5048%323
ChristenUniekabinetkabinet392974%1866
D66oppositieoppositie261246%1040
SGPoppositieoppositie14857%430
Verdonkoppositieoppositie5111
Balkenende IV · ranglijst

Wie krijgt het vaakst iets aangenomen?

Op aandeel, niet op aantal: van alle moties die een Kamerlid zelf indiende, welk deel haalde het? Kabinet en oppositie apart, want wie regeert, krijgt makkelijker een meerderheid. Alleen Kamerleden met minstens 10 moties.

Wie veel binnenhaalt, weet steun te vinden

Een hoog aandeel zegt dat een Kamerlid voorstellen schrijft waar een meerderheid achter kan staan.

Of vraagt weinig

Een motie die om een brief of een onderzoek vraagt, haalt het makkelijk. Wie grote dingen vraagt, verliest vaker.
Kamerleden op aandeel aangenomen moties
#KamerlidFractieIngediendAangenomen
1Janneke Snijder-HazelhoffVVDVVD12975%
2Ineke van GentGLGL241146%
3Sadet KarabulutSPSP12542%
4Sharon GesthuizenSPSP10440%
5Marianne LangkampSPSP11436%
6Krista van VelzenSPSP18633%
7Dion GrausPVVPVV11327%
8Henk van GervenSPSP26623%
9Renske LeijtenSPSP13323%
10Richard de MosPVVPVV15320%
11Esther OuwehandPvdDPvdD3439%
12Marianne ThiemePvdDPvdD1616%
13Hero BrinkmanPVVPVV1200%
De Kamerleden van SGP
Kamerleden: moties, amendementen en initiatiefwetten ingediend en aangenomen
KamerlidFractieMotiesAangenomenBrede steunAmendementenAangenomenInitiatiefwettenMede
Elbert DijkgraafSGP oppositie73100013
Bas van der VliesSGP oppositie53241011
Kees van der StaaijSGP oppositie2212008
Bron: Tweede Kamer open data, eigen berekening · Indieners uit de open data van de Tweede Kamer; de uitslag is die van de Kamer. Moties, amendementen en initiatiefwetten apart; bij een initiatiefwet telt de eindstemming in de Tweede Kamer. · Laatst ververst: 27 oktober 2026 om 21:46