Naar de inhoud
Zetelen is net online. Wat vind je ervan? Zeg het in 3 minuten
Kamerleden

Wat dienen Kamerleden zelf in, en wat haalt het?

Wat je ziet
Wat fracties en Kamerleden zelf indienden, en hoeveel daarvan de Kamer aannam. Kies moties, amendementen of initiatiefwetten.
Wat opvalt
In de Kamerperiode 2017-2021 diende SP de meeste moties in (1.976), daarna GL (1.553).

Stemmen is één kant van zetelen. De andere: zelf iets op tafel leggen. Een motie vraagt het kabinet iets te doen, een amendement verandert een wet. Kies een fractie en zie wie er wat indiende.

Hoe lees je dit?

Ingediend: het Kamerlid of de fractie staat als indiener op het stuk. Mede ingediend: als medeindiener. Aangenomen: de uitslag die de Kamer vaststelde. Brede steun: aangenomen met stemmen van een kabinets- én een oppositiefractie die zelf niet indienden. Onder de 10 stukken geen percentage. Een aangenomen motie is een verzoek aan het kabinet: of het ook gebeurt, staat niet in de data. Benieuwd hoe we tellen?

2017-2021 · moties per fractieKabinet en oppositie hebben een andere rol: vergelijk binnen de eigen kant. Kies een fractie voor haar Kamerleden.
moties per fractie: ingediend, aangenomen, brede steun en mede ingediend
FractieRolIngediendAangenomenBrede steunMede ingediend
SPoppositieoppositie1.97662332%5821.514
GLoppositieoppositie1.55384554%7991.916
PVVoppositieoppositie1.28319415%188440
CDAkabinetkabinet1.2361.19296%9681.394
D66kabinetkabinet1.1101.03393%8231.469
PvdAoppositieoppositie1.04952650%5071.773
PvdDoppositieoppositie96214715%140684
VVDkabinetkabinet90183993%6541.152
DENKoppositieoppositie52510420%102313
ChristenUniekabinetkabinet51849696%3631.180
50PLUSoppositieoppositie46618740%182606
SGPoppositieoppositie36822661%212571
FVDoppositieoppositie225146%14201
Van Hagaoppositieoppositie1012727%26101
vKAoppositieoppositie541324%13120
Kroloppositieoppositie30413%434
Groep Krol/vKAoppositieoppositie13431%426
2017-2021 · ranglijst

Wie krijgt het vaakst iets aangenomen?

Op aandeel, niet op aantal: van alle moties die een Kamerlid zelf indiende, welk deel haalde het? Kabinet en oppositie apart, want wie regeert, krijgt makkelijker een meerderheid. Alleen Kamerleden met minstens 10 moties.

Wie veel binnenhaalt, weet steun te vinden

Een hoog aandeel zegt dat een Kamerlid voorstellen schrijft waar een meerderheid achter kan staan.

Of vraagt weinig

Een motie die om een brief of een onderzoek vraagt, haalt het makkelijk. Wie grote dingen vraagt, verliest vaker.
Kamerleden op aandeel aangenomen moties
#KamerlidFractieIngediendAangenomen
1Simon Geleijnse50PLUS50PLUS1616100%
2Corinne EllemeetGLGL1249778%
3Nevin ÖzütokGLGL665076%
4Tom van der LeeGLGL1098174%
5Tom van den NieuwenhuijzenGLGL211571%
6Niels van den BergeGLGL614269%
7Kees van der StaaijSGPSGP1047168%
8Attje KuikenPvdAPvdA503366%
9Paul SmeuldersGLGL996566%
10Lodewijk AsscherPvdAPvdA1278265%
11Gijs van DijkPvdAPvdA1076864%
12Chris StofferSGPSGP1157162%
13Elbert DijkgraafSGPSGP10660%
14Bart SnelsGLGL392256%
15Jesse KlaverGLGL734156%
Toon alle 87
De Kamerleden van PVV
Kamerleden: moties, amendementen en initiatiefwetten ingediend en aangenomen
KamerlidFractieMotiesAangenomenBrede steunAmendementenAangenomenInitiatiefwettenMede
Fleur AgemaPVV oppositie1684326%4331083
Geert WildersPVV oppositie1442215%20200204
Roy van AalstPVV oppositie1243931%39500 van 022
Dion GrausPVV oppositie1173026%27000 van 0137
Alexander KopsPVV oppositie10766%6100 van 153
Léon de JongPVV oppositie7357%520018
Machiel de GraafPVV oppositie7011%120014
Raymond de RoonPVV oppositie57712%71007
Harm BeertemaPVV oppositie521019%920042
Tony van DijckPVV oppositie4848%4200 van 023
Emiel van DijkPVV oppositie46511%50003
Vicky MaeijerPVV oppositie4624%200022
Gidi MarkuszowerPVV oppositie4425%250012
Edgar MulderPVV oppositie4449%410010
Sietse FritsmaPVV oppositie4125%210025
Lilian HelderPVV oppositie26519%581019
Barry MadlenerPVV oppositie2414%11003
Chris JansenPVV oppositie15427%450010
Danai van WeerdenburgPVV oppositie1500%01005
Martin BosmaPVV oppositie1417%10006
Gabriëlle PopkenPVV oppositie8110008
Karen GerbrandsPVV oppositie00021017
Bron: Tweede Kamer open data, eigen berekening · Indieners uit de open data van de Tweede Kamer; de uitslag is die van de Kamer. Moties, amendementen en initiatiefwetten apart; bij een initiatiefwet telt de eindstemming in de Tweede Kamer. · Laatst ververst: 27 oktober 2026 om 21:46