Naar de inhoud
Zetelen is net online. Wat vind je ervan? Zeg het in 3 minuten
Kamerleden

Wat dienen Kamerleden zelf in, en wat haalt het?

Wat je ziet
Wat fracties en Kamerleden zelf indienden, en hoeveel daarvan de Kamer aannam. Kies moties, amendementen of initiatiefwetten.
Wat opvalt
Onder kabinet-Rutte III diende SP de meeste moties in (2.159), daarna GL (1.636).

Stemmen is één kant van zetelen. De andere: zelf iets op tafel leggen. Een motie vraagt het kabinet iets te doen, een amendement verandert een wet. Kies een fractie en zie wie er wat indiende.

Hoe lees je dit?

Ingediend: het Kamerlid of de fractie staat als indiener op het stuk. Mede ingediend: als medeindiener. Aangenomen: de uitslag die de Kamer vaststelde. Brede steun: aangenomen met stemmen van een kabinets- én een oppositiefractie die zelf niet indienden. Onder de 10 stukken geen percentage. Een aangenomen motie is een verzoek aan het kabinet: of het ook gebeurt, staat niet in de data. Benieuwd hoe we tellen?

Rutte III · moties per fractieKabinet en oppositie hebben een andere rol: vergelijk binnen de eigen kant. Kies een fractie voor haar Kamerleden.
moties per fractie: ingediend, aangenomen, brede steun en mede ingediend
FractieRolIngediendAangenomenBrede steunMede ingediend
SPoppositieoppositie2.15972834%6831.669
GLoppositieoppositie1.63691356%8762.254
PVVoppositieoppositie1.44422315%217492
CDAkabinetkabinet1.3991.35297%1.1041.685
D66kabinetkabinet1.2831.19793%9571.696
PvdAoppositieoppositie1.19560951%5962.150
PvdDoppositieoppositie1.09319818%193806
VVDkabinetkabinet1.0791.01294%7971.343
DENKoppositieoppositie69818827%188467
ChristenUniekabinetkabinet65262796%4781.433
SGPoppositieoppositie46928260%264753
50PLUSoppositieoppositie43017641%171580
FVDoppositieoppositie311206%20235
BBBoppositieoppositie1203529%34249
Groep Van Hagaoppositieoppositie1191916%19126
Van Hagaoppositieoppositie1012727%26101
JA21oppositieoppositie733142%29147
Voltoppositieoppositie703550%35213
BIJ1oppositieoppositie681421%14196
vKAoppositieoppositie541324%13120
Fractie Den Haanoppositieoppositie533566%33109
Kroloppositieoppositie30413%434
Omtzigtoppositieoppositie27830%738
Groep Krol/vKAoppositieoppositie13431%426
Rutte III · ranglijst

Wie krijgt het vaakst iets aangenomen?

Op aandeel, niet op aantal: van alle moties die een Kamerlid zelf indiende, welk deel haalde het? Kabinet en oppositie apart, want wie regeert, krijgt makkelijker een meerderheid. Alleen Kamerleden met minstens 10 moties.

Wie veel binnenhaalt, weet steun te vinden

Een hoog aandeel zegt dat een Kamerlid voorstellen schrijft waar een meerderheid achter kan staan.

Of vraagt weinig

Een motie die om een brief of een onderzoek vraagt, haalt het makkelijk. Wie grote dingen vraagt, verliest vaker.
Kamerleden op aandeel aangenomen moties
#KamerlidFractieIngediendAangenomen
1Simon Geleijnse50PLUS50PLUS1616100%
2Pieter OmtzigtOmtzigtOmtzigt1189984%
3Laurens DassenVoltVolt171482%
4Tom van der LeeGLGL12810380%
5Nicki Pouw-VerweijJA21JA21151280%
6Corinne EllemeetGLGL1209579%
7Nevin ÖzütokGLGL594576%
8Tom van den NieuwenhuijzenGLGL211571%
9Kees van der StaaijSGPSGP1137869%
10Niels van den BergeGLGL614269%
11Kati PiriPvdAPvdA302067%
12Attje KuikenPvdAPvdA704666%
13Paul SmeuldersGLGL996566%
14Lodewijk AsscherPvdAPvdA1268265%
15Gijs van DijkPvdAPvdA1137163%
Toon alle 105
De Kamerleden van GL
Kamerleden: moties, amendementen en initiatiefwetten ingediend en aangenomen
KamerlidFractieMotiesAangenomenBrede steunAmendementenAangenomenInitiatiefwettenMede
Lisa WesterveldGL oppositie32715848%157411639%0 van 0350
Suzanne KrögerGL oppositie2039547%92600232
Tom van der LeeGL oppositie12810380%92291655%0310
Corinne EllemeetGL oppositie1209579%9315427%0198
Paul SmeuldersGL oppositie996566%64271141%0163
Laura BrometGL oppositie964749%4420420%0 van 1151
Bram van OjikGL oppositie934649%451000%0 van 0164
Wim-Jan RenkemaGL oppositie773849%3810440%092
Jesse KlaverGL oppositie754155%36101 van 1187
Isabelle DiksGL oppositie632743%2752070
Niels van den BergeGL oppositie614269%4223417%0114
Nevin ÖzütokGL oppositie594576%43520 van 087
Kathalijne BuitenwegGL oppositie532853%2719526%0113
Bart SnelsGL oppositie412459%2132722%1 van 2109
Liesbeth van TongerenGL oppositie291241%9300 van 141
Zihni ÖzdilGL oppositie27830%840041
Tom van den NieuwenhuijzenGL oppositie211571%1432028
Rik GrashoffGL oppositie2115%120025
Kauthar BouchallikhGL oppositie181056%1020025
Linda VoortmanGL oppositie15747%720050
Senna MaatougGL oppositie10660%613215%055
Naïma AzoughGL oppositie000000 van 01
Bron: Tweede Kamer open data, eigen berekening · Indieners uit de open data van de Tweede Kamer; de uitslag is die van de Kamer. Moties, amendementen en initiatiefwetten apart; bij een initiatiefwet telt de eindstemming in de Tweede Kamer. · Laatst ververst: 27 oktober 2026 om 21:46