Naar de inhoud
Zetelen is net online. Wat vind je ervan? Zeg het in 3 minuten
Kamerleden

Wat dienen Kamerleden zelf in, en wat haalt het?

Wat je ziet
Wat fracties en Kamerleden zelf indienden, en hoeveel daarvan de Kamer aannam. Kies moties, amendementen of initiatiefwetten.
Wat opvalt
Onder kabinet-Rutte III diende SP de meeste moties in (2.159), daarna GL (1.636).

Stemmen is één kant van zetelen. De andere: zelf iets op tafel leggen. Een motie vraagt het kabinet iets te doen, een amendement verandert een wet. Kies een fractie en zie wie er wat indiende.

Hoe lees je dit?

Ingediend: het Kamerlid of de fractie staat als indiener op het stuk. Mede ingediend: als medeindiener. Aangenomen: de uitslag die de Kamer vaststelde. Brede steun: aangenomen met stemmen van een kabinets- én een oppositiefractie die zelf niet indienden. Onder de 10 stukken geen percentage. Een aangenomen motie is een verzoek aan het kabinet: of het ook gebeurt, staat niet in de data. Benieuwd hoe we tellen?

Rutte III · moties per fractieKabinet en oppositie hebben een andere rol: vergelijk binnen de eigen kant. Kies een fractie voor haar Kamerleden.
moties per fractie: ingediend, aangenomen, brede steun en mede ingediend
FractieRolIngediendAangenomenBrede steunMede ingediend
SPoppositieoppositie2.15972834%6831.669
GLoppositieoppositie1.63691356%8762.254
PVVoppositieoppositie1.44422315%217492
CDAkabinetkabinet1.3991.35297%1.1041.685
D66kabinetkabinet1.2831.19793%9571.696
PvdAoppositieoppositie1.19560951%5962.150
PvdDoppositieoppositie1.09319818%193806
VVDkabinetkabinet1.0791.01294%7971.343
DENKoppositieoppositie69818827%188467
ChristenUniekabinetkabinet65262796%4781.433
SGPoppositieoppositie46928260%264753
50PLUSoppositieoppositie43017641%171580
FVDoppositieoppositie311206%20235
BBBoppositieoppositie1203529%34249
Groep Van Hagaoppositieoppositie1191916%19126
Van Hagaoppositieoppositie1012727%26101
JA21oppositieoppositie733142%29147
Voltoppositieoppositie703550%35213
BIJ1oppositieoppositie681421%14196
vKAoppositieoppositie541324%13120
Fractie Den Haanoppositieoppositie533566%33109
Kroloppositieoppositie30413%434
Omtzigtoppositieoppositie27830%738
Groep Krol/vKAoppositieoppositie13431%426
Rutte III · ranglijst

Wie krijgt het vaakst iets aangenomen?

Op aandeel, niet op aantal: van alle moties die een Kamerlid zelf indiende, welk deel haalde het? Kabinet en oppositie apart, want wie regeert, krijgt makkelijker een meerderheid. Alleen Kamerleden met minstens 10 moties.

Wie veel binnenhaalt, weet steun te vinden

Een hoog aandeel zegt dat een Kamerlid voorstellen schrijft waar een meerderheid achter kan staan.

Of vraagt weinig

Een motie die om een brief of een onderzoek vraagt, haalt het makkelijk. Wie grote dingen vraagt, verliest vaker.
Kamerleden op aandeel aangenomen moties
#KamerlidFractieIngediendAangenomen
1Simon Geleijnse50PLUS50PLUS1616100%
2Pieter OmtzigtOmtzigtOmtzigt1189984%
3Laurens DassenVoltVolt171482%
4Tom van der LeeGLGL12810380%
5Nicki Pouw-VerweijJA21JA21151280%
6Corinne EllemeetGLGL1209579%
7Nevin ÖzütokGLGL594576%
8Tom van den NieuwenhuijzenGLGL211571%
9Kees van der StaaijSGPSGP1137869%
10Niels van den BergeGLGL614269%
11Kati PiriPvdAPvdA302067%
12Attje KuikenPvdAPvdA704666%
13Paul SmeuldersGLGL996566%
14Lodewijk AsscherPvdAPvdA1268265%
15Gijs van DijkPvdAPvdA1137163%
Toon alle 105
De Kamerleden van CDA
Kamerleden: moties, amendementen en initiatiefwetten ingediend en aangenomen
KamerlidFractieMotiesAangenomenBrede steunAmendementenAangenomenInitiatiefwettenMede
Joba van den BergCDA kabinet16015597%1362020100%0173
Mustafa AmhaouchCDA kabinet12512398%97660143
Harry van der MolenCDA kabinet888597%77262181%0101
René PetersCDA kabinet838198%73540116
Agnes MulderCDA kabinet828199%47990 van 0206
Maurits von MartelsCDA kabinet807189%6722096
Erik RonnesCDA kabinet737096%5597057
Anne KuikCDA kabinet706593%60110 van 0104
Jaco GeurtsCDA kabinet676496%4777091
Chris van DamCDA kabinet605998%49161169%068
Michel RogCDA kabinet454396%37880 van 064
Hilde PallandCDA kabinet4545100%4143073
Madeleine van ToorenburgCDA kabinet454293%35440 van 0116
Martijn van HelvertCDA kabinet423993%26110 van 0112
Pieter HeermaCDA kabinet414098%2100098
Wytske PostmaCDA kabinet3030100%2211033
Evert Jan SlootwegCDA kabinet2929100%2677050
Inge van DijkCDA kabinet2727100%22000 van 042
Derk BoswijkCDA kabinet232191%1200073
Lenny Geluk-PoortvlietCDA kabinet2020100%1800027
Hanke Bruins SlotCDA kabinet1818100%1511022
Julius TerpstraCDA kabinet171694%1511016
Henri BontenbalCDA kabinet1313100%1300021
Lucille WernerCDA kabinet1313100%1100016
Gerard van den AnkerCDA kabinet6530000
Sybrand van Haersma BumaCDA kabinet55200011
Wopke HoekstraCDA kabinet1110005
Bron: Tweede Kamer open data, eigen berekening · Indieners uit de open data van de Tweede Kamer; de uitslag is die van de Kamer. Moties, amendementen en initiatiefwetten apart; bij een initiatiefwet telt de eindstemming in de Tweede Kamer. · Laatst ververst: 27 oktober 2026 om 21:46