Naar de inhoud
Zetelen is net online. Wat vind je ervan? Zeg het in 3 minuten
Kamerleden

Wat dienen Kamerleden zelf in, en wat haalt het?

Wat je ziet
Wat fracties en Kamerleden zelf indienden, en hoeveel daarvan de Kamer aannam. Kies moties, amendementen of initiatiefwetten.
Wat opvalt
Onder kabinet-Rutte II diende SP de meeste moties in (2.148), daarna CDA (1.466).

Stemmen is één kant van zetelen. De andere: zelf iets op tafel leggen. Een motie vraagt het kabinet iets te doen, een amendement verandert een wet. Kies een fractie en zie wie er wat indiende.

Hoe lees je dit?

Ingediend: het Kamerlid of de fractie staat als indiener op het stuk. Mede ingediend: als medeindiener. Aangenomen: de uitslag die de Kamer vaststelde. Brede steun: aangenomen met stemmen van een kabinets- én een oppositiefractie die zelf niet indienden. Onder de 10 stukken geen percentage. Een aangenomen motie is een verzoek aan het kabinet: of het ook gebeurt, staat niet in de data. Benieuwd hoe we tellen?

Rutte II · moties per fractieKabinet en oppositie hebben een andere rol: vergelijk binnen de eigen kant. Kies een fractie voor haar Kamerleden.
moties per fractie: ingediend, aangenomen, brede steun en mede ingediend
FractieRolIngediendAangenomenBrede steunMede ingediend
SPoppositieoppositie2.14845321%3551.145
CDAoppositieoppositie1.46661442%5141.066
D66oppositieoppositie1.38275254%6171.316
PVVoppositieoppositie1.325806%75255
PvdAkabinetkabinet1.02895193%3111.036
GLoppositieoppositie99534535%265965
ChristenUnieoppositieoppositie85441248%3291.010
VVDkabinetkabinet75667589%262584
PvdDoppositieoppositie61310617%94299
50PLUSoppositieoppositie2735219%48207
SGPoppositieoppositie22812856%100586
GrBvKoppositieoppositie17763%637
GrKÖoppositieoppositie1211311%1329
Kleinoppositieoppositie77912%825
DENKoppositieoppositie551120%925
Van Vlietoppositieoppositie361850%1857
FVDoppositieoppositie1700%08
Houwersoppositieoppositie15427%420
BONTESoppositieoppositie9112
50PLUS/Baay-Timmermanoppositieoppositie9114
Monaschoppositieoppositie7114
50PLUS/Kleinoppositieoppositie6119
oppositieoppositie2000
Rutte II · ranglijst

Wie krijgt het vaakst iets aangenomen?

Op aandeel, niet op aantal: van alle moties die een Kamerlid zelf indiende, welk deel haalde het? Kabinet en oppositie apart, want wie regeert, krijgt makkelijker een meerderheid. Alleen Kamerleden met minstens 10 moties.

Wie veel binnenhaalt, weet steun te vinden

Een hoog aandeel zegt dat een Kamerlid voorstellen schrijft waar een meerderheid achter kan staan.

Of vraagt weinig

Een motie die om een brief of een onderzoek vraagt, haalt het makkelijk. Wie grote dingen vraagt, verliest vaker.
Kamerleden op aandeel aangenomen moties
#KamerlidFractieIngediendAangenomen
1Vera BergkampD66D661199479%
2Kees van der StaaijSGPSGP937075%
3Pieter HeermaCDACDA584272%
4Wouter KoolmeesD66D66241667%
5Pia DijkstraD66D66593864%
6Steven van WeyenbergD66D661258064%
7Kees VerhoevenD66D66835263%
8Erik RonnesCDACDA694362%
9Stientje van VeldhovenD66D6626516261%
10Arie SlobChristenUnieChristenUnie321959%
11Gerard SchouwD66D66985455%
12Gert-Jan SegersChristenUnieChristenUnie1116054%
13Eppo BruinsChristenUnieChristenUnie583153%
14Sjoerd SjoerdsmaD66D661246653%
15Maarten HijinkSPSP17953%
Toon alle 102
De Kamerleden van CDA
Kamerleden: moties, amendementen en initiatiefwetten ingediend en aangenomen
KamerlidFractieMotiesAangenomenBrede steunAmendementenAangenomenInitiatiefwettenMede
Pieter OmtzigtCDA oppositie2276730%6260915%087
Jaco GeurtsCDA oppositie1487148%5927933%0119
Mona KeijzerCDA oppositie1374634%41511733%0 van 092
Agnes MulderCDA oppositie1306046%4821733%2 van 2207
Hanke Bruins SlotCDA oppositie954749%41321856%0 van 080
Michel RogCDA oppositie863945%29161169%0 van 0113
Martijn van HelvertCDA oppositie863743%2973060
Madeleine van ToorenburgCDA oppositie853946%31421024%0117
Raymond KnopsCDA oppositie803544%3012433%069
Sander de RouweCDA oppositie702434%2420058
Erik RonnesCDA oppositie694362%3615960%021
Peter OskamCDA oppositie611931%1414321%0 van 067
Pieter HeermaCDA oppositie584272%3420630%091
Sybrand van Haersma BumaCDA oppositie511020%1000054
Eddy van HijumCDA oppositie501530%122015%0 van 034
Mustafa AmhaouchCDA oppositie17847%530012
Harry van der MolenCDA oppositie5220005
Joba van den BergCDA oppositie4420003
Chris van DamCDA oppositie3220004
René PetersCDA oppositie3330001
Maurits von MartelsCDA oppositie1100001
Jan SchinkelshoekCDA oppositie0002004
Ger KoopmansCDA oppositie0001101
Bron: Tweede Kamer open data, eigen berekening · Indieners uit de open data van de Tweede Kamer; de uitslag is die van de Kamer. Moties, amendementen en initiatiefwetten apart; bij een initiatiefwet telt de eindstemming in de Tweede Kamer. · Laatst ververst: 27 oktober 2026 om 21:46